Будь-яка людина має статус “Учня”. В залежності від якостей особистості Учень може бути різної результативності. Тому, перед тим, як починається будь-яке навчання або будь-який урок, спочатку потрібно зрозуміти який тип Учня перед тобою. Це потрібно, щоб скласти ефективну програму навчання саме для цього конкретного Учня.
При досягенні будь-якої цілі є 3 головні питання:
1) який у вас ресурс? – 2) скільки часу ви маєте? – 3) як і куди витрачати цей ресурс?
Здоров’я людини є базою.
Хороше здоров’я та гени відкривають більше можливостей для навчання. Тому, не залежно від того, що ви або ваша дитина вчите, здоров’є має бути завжди під контролем.
Основні речі:
– здорове харчування
– гімастика
– дрібна моторика
– велика моторика
– відчуття (запах, дотик, смак, слух, зір)
– здоровий сон
– нормальний рівень роботи всіх внутрішніх органів
Якщо все в порядку, то йдемо далі.
Окрім фізичного розвитку має значення інтелектувальний та емоційний розвиток. Давайте в двох словах розкриємо ці поняття:
1) Інтелектуальний розвиток – це по суті здатність обробляти інформацію, працювати з нею та робити висновок. Сюди входять такі конкретні інструменти:
сприйняття інформації:
– увага
– пам’ять
обробка інформації:
– комбінаторика (алгоритми)
– уява
– творчість
організація процесів:
– самосвідомість
– самоконтроль
– інтуіція
Талант – це підвищений рівень інтелекту (сприйняття іформації, обробка та прийнятя рішень) в одній або в декількох певних сферах без попереднього його напрацювання.
Талант – це, наче якісний зелений олівець. Ним ви можете намалювати шикарні зелені фігури, кращі, ніж у більшості людей, але з нього не велика користь, коли ви малюєте, скажімо, червоні фігури.
Також, часто буває так, що у людини декілька талантів або немає талантів взагалі. Це теж нормально. За допомогою звичайної праці, ви можете розвити в собі ті ж самі навички на тому ж самому рівні, але для цього потрібно просто більше ресурів, особливо часу.
2) Емоції, почуття
Емоція – це раптова недовготривала реакція психіки на оточуючий світ у категоріях “подобається-не подобається”. В залежності від глибини реакції виникає різна ступіть емоції. Всього у людини 7 основних емоції, вони бувають “плюсовими” або “мінусовими”. Емоція – це завжди всплеск. Швидко починається, швидко закінчується, може легко змінюватись з однієї на іншу.
Почуття – це тривалий емоційний стан по відношенню до чогось. Це більш-менш стабільна реакція психіки на якусь подію, явище або об’єкт. Є більш стабільною категорію, аніж емоції, тому вона змінюється не так просто.
Мотивація – це певна цінність, за яку ви готові заплатити своїми ресурсами: часом, здоров’ям, грошима, психоемоційними відчуттями, тощо. Тобто, якщо ви не розумієте в чому цінність чогось, то ви просто не хочете за це платити. І це нормально і розумно, бо не варто витрачати свій ресурс на все підряд.
Дисципліна – за здатність контролювати свій розум, а отже свої думки, вчинки та рухи свого тіла.
Дисципліну ще називаються силою волі. Це інтелекту робити те, що вам потрібно для конкретної цілі, обмежуючи розхід ваших ресурсів на непотрібні речі. Більше ресурсів, більше можливостей.
Тут все просто. Скільки часу ви готові виділити на навчання? Якщо мало, то майже завжди немає значення які у вас ресурси. Замало мати інгрідієнти для торту, потрібен час, щоб його випікти.
Тут та сама аналогія із тортом.
У вас є ресурс – складники до торту.
У вас є час, щоб зачекати та випікти його.
І от останнє вам потрібно знати рецепт. Як саме ці всі складники будуть змішуватись.
Тут все просто. Скільки часу ви готові виділити на навчання? Якщо мало, то майже завжди немає значення які у вас ресурси. Замало мати інгрідієнти для торту, потрібен час, щоб його випікти.
Тут та сама аналогія із тортом.
У вас є ресурс – складники до торту.
У вас є час, щоб зачекати та випікти його.
І от останнє вам потрібно знати рецепт. Як саме ці всі складники будуть змішуватись.
Індивідуальний розвиток мови у людини називається мовним онтогенезом. Цей процес відбувається від народження до смерті людини.
Здорова дитинка у перший рік-півтора проходить 5 основних стадій онтогенезу мови:
1. Крик
2. Гуління (співочий короткий приємний крик), верещить, сміється, намагається імітувати рухи ротом, вдивляється в обличчя дорослих
3. Булькання (пускання пузирів губами)
4. Лепет (повторення тих самих складів багато разів)
5. Розбірлива спрощена мова
6. Повноційна мова.
1 тиждень – 1 місяць | крик, що означає емоційний дискомфорт, біль чи голод |
2 – 3 місяці | – поява гуління – прості звуки – “а”, “у”, “и”, “з”, “г” |
4 – 6 місяців | – високі співучі звуки – звуки вигуку – реагує радісними звуками на обличчя близьких – свідома гра губами із виділенням слини |
5 – 9 місяців | – лепет (“ма-ма-ма”, “ба-ба-ба”. “дя-дя-дя”, “гу-гу-гу” – звуки “ммм”, “ссс”). |
9 – 12 місяців | – наслідування звуків мови дорослих, цокає, кашляє, подвійні склади |
12 – 14 місяців | з’являються перші осмислені слова “мама”, “тато”, “баба”, “дядько”, від 5 до 20 слів. 80% з них – іменники |
Більшість перших слів – це звукові комплекси, що складаються з одного або двох, часто однакових складів (“му”, “мяу”, “ав – ав”, “пі – пі”, “так – так”). Фахівці називають такі звукові комплекси “мовою нянь” або “мовою немовлят”. Часто перші слова малюків важко впізнати, тому багато батьків, розповідаючи про дитину, кажуть, що та розмовляє «своєю мовою». Одні малюки вимовляють лише перший чи ударний склад слова. Наприклад, слово «пити» перетворюється на «пі», а «молоко» на «ако».
Інші діти «змінюють» слова до повної невпізнання. Перетворене дитиною слово може мати таку кількість складів, що оригінал і зберігати місце розташування наголосу. Але при цьому воно абсолютно не схоже на вихідне слово.
Оцінюючи активного словника дитини враховуються як ті слова, які малюк вимовляє чітко, а й таке:
• звуконаслідувальні слова («бі-бі», «мяу», «ко-ко»);
• неповні слова («коун» замість «клоун», «бака» замість «собака», «допомога» замість «швидка допомога»);
• слова, які відтворюються неправильно, але кількість складів та наголос правильне: «макакат» замість «самокат».
• слова з однаковим звучанням, але різні за значенням, наприклад «ма», що означає і маму, і кішку, і машину. Кожне значення слід зарахувати окремо.
1) людей, які оточують дитину (мама, тато, баба, діда, дядько, тітка);
дії, що здійснюються малюком або іншими людьми (тук-тук, топ-топ, ам-ам);
2) тварин і птахів (мяу, ки, киса; ав – ав, ава; му; ярмо – го, ко – ко; кар – кар);
їжу (ако – молоко, ана – банан, адя – вода, тяй – чай);
3) частини тіла (ніс, рот, очі);
іграшки малюка та речі в будинку (ведмедик, м’яч, соска, але – телефон);
одяг та взуття (шкарпетка, штани, шапка);
4) транспорт (бі – бі – машина, у – у – літак);
слова, що відображають стан людини і деякі якості (хочу, ой, ай, бо – бо).
Вам потрібно розуміти програму як і на 6 років вперед, так і на кожний рівень окремо взятий рік. Це неважко. Більш того, коли ви чітко розумієте ваш результат через 6 років вам буде прості зорієнтуватись що робити та як себе підкорегувати, якщо виникне така потреба.
Ви маєте розуміти:
1) на що приблизно здатна ваша дитина у конкретному віці
2) що буде їй цікавим
3) що буде їй корисним
4) як це організувати
5) як перевіряти ефективність навчання
Якщо ви раніше не займались активно мовами, а тим паче ніколи їх не викладали, то вам потрібно освоїти основи викладання:
1) систематизувати розклад занять в залежності від обраної програми
2) організувати фізичну атмосферу для вивчення мов: накупити всіляких штук
3) психологічну атмосферу свободи мов: перестати обмежувати власним старим світобаченням